Sıradaki içerik:

Raspberry Pi 4 Üzerine Android Nasıl Kurulur?

e
sv

Fedora 34 Beta Sürümündeki Yenilikler Neler?

24 Mart 2021 14:01
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fedora 34 Beta

Fedora 34 Beta, Red Hat’in en son güncellemeler sunduğu sayesinde piyasadaki en popüler Linux dağıtımlarından biridFedora 34 Beta, Red Hat’in en son güncellemeler sunduğu sayesinde piyasadaki en popüler Linux dağıtımlarından biridir. İşletim sisteminin yeni betası, yani Fedora 34 beta, nihayet kullanılabilir durumda ve çok sayıda ilginç değişiklik ve iyileştirme ile birlikte geliyor.

Bu makalede, en son sürümdeki yeniliklere bakalım ve  indirmek için resmi web sitesine gidelim.

Fedora 34 Beta: Yenilikler Neler?

GNOME 40 Burada!

Canonical, Ubuntu 21.04’ün GNOME 40 ile gönderilmeyeceğini onaylayarak bizi hayal kırıklığına uğrattı, ancak Fedora bu yapıyı sürümün en önemli özelliklerinden biri olan GNOME 40 ile birlikte gönderdi.

GNOME 40, temiz, ferah ve harika bir kullanıcı deneyimi için temelde arama, pencereler, çalışma alanları ve uygulamalar gibi özellikleri yeniden düzenleyen GNOME kabuğuna genel bakışta birçok iyileştirme getiriyor.

GNOME 40 ayrıca, kullanıcıların çalışma alanları ve tüm ekranlar arasında seçim yapmasına izin vererek çoklu monitör kullanımını iyileştirir.

Bunun bir beta sürümü olduğunu ve üretim sunucularında dağıtılmasının oldukça istikrarsız olabileceğini unutmayın.

PulseAudio, PipeWire ile Değiştirildi

Yapı ayrıca, profesyonel ses kullanıcıları için ses akışlarını düşük gecikmeyle karıştırma yeteneği nedeniyle PipeWire için Pulse Audio’dan da vazgeçiyor.

PipeWire’ı öne çıkaran şey, PulseAudio yalnızca profesyonel sese odaklanırken, PipeWire’ın farklı arabellek boyutları arasında otomatik olarak geçiş yapma ve farklı ses uygulamalarından gelen gecikmeye uyum sağlama yeteneğine sahip olmasıdır.

Btrfs Şeffaf Sıkıştırma

Veri bütünlüğü, self servis kurtarma ve çoklu cihaz desteği gibi Btrfs’deki birçok ilginç özellik sayesinde, Btrfs, Fedora 33’te tanıtıldı. Fedora 34 Beta, daha fazla disk alanı tasarrufu için şeffaf sıkıştırmayı mümkün kılıyor.

Bu, SSD’ler gibi NAND tabanlı flash sürücülerin çalışma ömrünü iyileştirmede yararlı olabilir. Bu sıkıştırma, daha büyük dosyalar için okuma ve yazma hızlarını da artırır.

Fedora 34 Beta’yı indirin

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli