Zuckerberg Facebook’tan ayrılacak mı? Mark Zuckerberg’in Facebook başkanı görevinden ayrılmasını beklemeli miyiz? Jeff Bezos’un Amazon’un başkanı olarak görevinden ayrıldığı haberinin ardından Mark Zuckerberg, aynı zamanda CEO’su olan büyük bir Silikon Vadisi şirketinin tek kurucusu olmaya devam ediyor. Bu arada, milyarderin Facebook’un dizginlerini başka birine vereceğine dair henüz bir sinyal yok. Zuckerberg neden iktidarı paylaşmak istemiyor ve yakın gelecekte istifasını bekleyip beklememeli mi siber basın makalesinde.

Bu hafta gitmesiyle ilgili tanındı Jeff Bezos CEO pozisyonundan arasında Amazon kendisi kurdu. Bezos artık yönetim kurulu başkanlığını üstlenecek ve boş zamanlarını “diğer projelere” ayıracak.

İlgili Haber: Jeff Bezos Amazondaki görevinden ayrıldı!

Silikon Vadisi’nin bilişim devlerinden bahsedecek olursak, Facebook’un başkanı Mark Zuckerberg, Bezos’un görevden alınmasının ardından şirketin CEO’luk pozisyonunu koruyan son kurucusu olarak kaldı.

Nitekim 2011’de Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’un yerini Tim Cook aldı. Satya Nadella, şirketin ilk çalışanlarından biri olan Steve Ballmer’ın CEO görevinden ayrılmasından ve hatta Bill Gates’in yönetim kurulundan ayrılmasından kısa bir süre sonra, 2014 yılında Microsoft’un yeni başkanı oldu. Google’ın ana şirketi Alphabet, 2019’da Larry Page’in şahsında bir kurucu ortak olmadan kaldı. Şimdi sorumluluklarını Sundar Pichai devraldı. Tesla’ya gelince, Elon Musk bu şirketin kurucusu değil ve bu nedenle belirtilen koşullara uymuyor.

Zuckerberg Facebook’tan ayrılacak mı?

“Jeff Bezos’un yerini Andy Jassi alacak ve bu da Mark Zuckerberg’i otomatik olarak en büyük teknoloji şirketlerinden birinin türünün tek örneği yapacak”

Jeff Bezos’un yerini Andy Jassi alacak ve bu da Mark Zuckerberg’i otomatik olarak en büyük teknoloji şirketlerinden birinin türünün tek örneği yapacak. 2004’teki kuruluşundan bu yana Facebook’un CEO’su oldu ve bugüne kadar da öyle. Aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanıdır.

Ayrıca, gezegendeki en zengin insanlardan biri olan Bezos’un da aralarında bulunduğu yukarıda belirtilen liderlerin aksine, Mark Zuckerberg, herhangi bir kararda oyların çoğunluğunu sağlayan hisse sayısına sahip olduğu için Facebook üzerinde neredeyse mutlak bir güce sahip. Aktivist hissedarlar için endişelenmesine gerek yok, eğer aniden bir şey onlara uymazsa, Zuckerberg’in seçimini etkilemelerinin bir yolu yok. Geriye kalan tek şey varlıklarını kabul etmek ve satmak. 

Aynı zamanda, yatırımcılar defalarca Zuckerberg’i pozisyonlarından en az birinden çıkarmak için girişimlerde bulundular, ancak bu hiçbir şeye yol açmadı. Zuckerberg, 2018’de verdiği bir röportajda, “her şeyi doğru yaptığına” inandığı için başkanlık görevinden ayrılmayacağını doğrudan belirtti.

Bu nedenle, Facebook’un başkanının istifa edebileceği tek durum, Zuckerberg’in şirketi elinde tutmak için ayrılmaktan başka seçeneği kalmayacağı büyüklükte bir skandaldır.

Facebook yatırımcılarından Dylan Sage, “Başka bir Cambridge Analytica veya seçim müdahalesi varsa, sosyal hoşnutsuzluk iktidar modelini değiştirmenin gerekli olduğu noktaya ulaşabilir.” dedi. Yine de, Facebook’ta yeni skandallar kıskanılacak bir düzenlilikle ortaya çıkıyor. Ancak Zuckerberg şimdiye kadar sorumluluktan kaçmayı ve konumunu korumayı başardı.

Mark Sherman, şirketin kurucusunun CEO pozisyonundan ayrılması doğal ancak hiç de zorunlu olmayan bir süreçtir.

“Facebook hissedarlarının, bazen platformun belirli içeriğe bu kadar hızlı yanıt veremeyen toplumun bir kısmının memnuniyetsizliği dışında henüz endişelenecek bir nedeni yok. Cambridge Analytica mikro hedefleme skandalı, büyük bir para cezasının ödenmesiyle sona erdi, ancak bu şirket için oldukça ağırdır ve bu da kuralın bir istisnası değildir. Tüm teknoloji devleri, düzenleyicilerle anlaşmazlıklara karışıyor. ABD’de değilse, Avrupa’da veya başka bir yerde.” dedi Sherman.

“Zuckerberg, yeterince genç olduğu ve şirketi sıfırdan kurduğu için uygun gördüğü müddetçe şirketi yönetecek”

Zuckerberg Facebook’tan ayrılacak mı? Uzmanın tahminlerine göre Zuckerberg, yeterince genç olduğu ve şirketi sıfırdan kurduğu için uygun gördüğü müddetçe şirketi yönetecek, bu yüzden sosyal medya pazarını da ondan başka kimse bilmiyor.

“Amazon’un başarılı başlangıcından sonra, Jeff Bezos neredeyse tüm yönetimin yerini aldı, bu nedenle ayrılma kararını, hayır işlerine odaklanma ya da bir projeyi uzayı keşfetmeye zorlama arzusu belirledi. Steve Jobs, ölümünden sonra herhangi bir çözümle memnun olmayan Apple’ı da yönetebilirdi. Ancak yatırımcılar finansal sonuçla daha çok ilgileniyorlar, bu nedenle Zuckerberg ve ekibinin ileride daha çok zamanı var. Amerikan yetkililerinin şirket üzerindeki etkisini sınırlama yeteneği yok, bu yüzden burada her şey itibar düzleminde yatıyor.” dedi Sherman.

Pek çok insan Bezos’un ayrılışını 2020’de Gates’in ayrılışıyla karşılaştırır. Genel olarak dile getirilen güdüler benzerdir. Operasyonel konulara değil, küresel ve stratejik konulara ve gördükleri alanlara daha fazla zaman ayırmak isteyen iMARS Communications’ın yönetici müdürü Alexander Revsky, kendileri için şimdiki öncelikler “her şeyden önce hayır kurumlarının faaliyetleri” diyor.

“Bu gerçeğe bakabilir ve üç CEO’nun da yaşlarını hesaba katabilirsiniz: Gates 65, Bezos 57, Zuckerberg şimdiye kadar sadece 36 yaşında.”

İkincisi, belki de “meslektaşları” gibi, gücünü ve tahtını sebze yetiştirmek uğruna terk eden Roma imparatoru Diocletian’ın yolunu tekrar etmeye hazır hissetmiyor olabilir. 😀

“Zuckerberg, şirketi tamamen kendisiyle ve Facebook içinde zaman zaman meydana gelen iç yönetim çatışmalarında (örneğin, hissedarların defalarca CEO ve yönetim kurulu başkanının pozisyonunu farklı kişiler arasında bölüştürmeyi talep etmeleri) ile ilişkilendirir. Muhtemelen, psikotipine göre, otoritesinin bir kısmını bile terk ederse, şirketin onun için belirlediği yola devam edeceğine dair hiçbir güveni yok. Bu nedenle, şirketteki maksimum gücü elinde yoğunlaştırdı ve mümkün olan her şekilde koruyor.” dedi Revsky.

Ona göre, CEO görevini imaj açısından bırakma gerçeğini düşünürsek, o zaman üç devin de kurucularıyla çok güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu açıktır. Bu, bir kişinin markasının şirket ile örtüştüğü durumdur.

Belki de Gates ve Bezos’un ayrılışının pek çok nedeninden biri, odağı kendilerinden şirketlerinin markalarına kaydırma arzusuydu.

Doğrudan işle ilgili olmasa bile eylemlerinin şirketlerin piyasaları ve sermayesi üzerinde güçlü bir etkisi olduğu birçok durumu hatırlayabilirsiniz. Şimdi kesinlikle böyle doğrudan bir ilişki olmayacak ve bu durumda kendilerini çok daha özgür hissedebilirler. Ve yeni yönetmenlerin imaj değerlerini tekrarlama olasılığı da ihmal edilebilir. Uzman, Zuckerberg için bu soru henüz gündeme getirilmedi. Şu anda bu durum onun için oldukça tatmin edici.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version